Adipex Meridia

Od momentu kiedy Adipex i Meridia zostały wycofane ze sprzedaży na terenie naszego kraju poszukujemy środka, który stanie się godnym zamiennikiem obu specyfików i dorówna im w skuteczności. Czy istnieje taki preparat? Najpierw dowiedzmy się czym jest Adipex i Meridia.

Adipex i Meridia to handlowa nazwa jednego leku: Sibutramine hydrochloride. Jest to Inhibitor wychwytu zwrotnego monoamin – przede wszystkim noradrenaliny i serotoniny. W teorii jest to lek ułatwiający normalizację masy ciała, w praktyce stosowany do odchudzania. Działanie polega na nasileniu poposiłkowego uczucia sytości oraz prawdopodobnie na zwiększeniu wydatku energetycznego poprzez nasilenie termogenezy. Po podaniu doustnym lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i w znacznym stopniu ulega efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę. Sibutramina osiąga maksymalne stężenie we krwi po 1,2 h. Okres półrozkładu wynosi około 1,1 h. Farmakologicznie czynne metabolity osiągają stężenie maksymalne we krwi po 3 h, a ich T0,5 wynosi odpowiednio 14 i 16 h. Podczas codziennego stosowania preparatu stężenia obu metabolitów osiągają stan stacjonarny po 4 dobach. Główną drogą eliminacji sibutraminy i jej czynnych metabolitów są przemiany metaboliczne w wątrobie.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią. Otyłość wtórna (m.in. w przebiegu niedoczynności tarczycy lub nadczynności kory nadnerczy), anoreksja, bulimia, psychozy, zespół Gilles-de-la Tourette’a. Jednoczesne (lub w odstępie czasu krótszym niż 2 tygodnie) stosowanie inhibitorów MAO oraz innych leków przeciwdepresyjnych, neuroleptyków, leków przeciwmigrenowych. Choroby układu krążenia: choroba wieńcowa, niewyrównana niewydolność serca, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, choroby naczyń mózgu (m.in. udar) w wywiadzie, nie poddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze (>145/90 mm Hg). Ciężka niewydolność wątroby lub nerek, jaskra z wąskim kątem przesączania, łagodny rozrost gruczołu krokowego z zaleganiem moczu, feochromocytoma, nadczynność tarczycy. Nie stosować u dzieci i młodzieży do 18 r.ż. oraz osób powyżej 65 r.ż. (brak badań klinicznych), a także u osób nadużywających narkotyków, alkoholu lub leków. Ostrożnie stosować u pacjentów z hipokaliemią, hipomagnezemią, padaczką, umiarkowaną niewydolnością wątroby lub nerek. Kobiety w wieku rozrodczym powinny w trakcie terapii stosować skuteczną antykoncepcję.

Działanie niepożądane:

Większość działań niepożądanych wystąpiła w pierwszych 4 tyg. leczenia; ich nasilenie oraz częstotliwość zmniejszała się z upływem czasu. Nie były one poważne, nie prowadziły do odstawienia leku i były odwracalne. Najczęściej obserwowano utratę łaknienia, zaparcia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, bezsenność. Rzadziej występowały: kołatanie serca, tachykardia, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, rozszerzenie naczyń obwodowych (uderzenia gorąca), nasilenie dolegliwości związanych z żylakami odbytu, nudności, ból i zawroty głowy, zwiększona potliwość, zaburzenia smaku. Sporadycznie obserwowano: ostre śródmiąższowe zapalenie nerek, drgawki, małopłytkowość, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi.

Stosowanie:

Rano należy zjeść normalne śniadanie, 1-2 godziny po śniadaniu przyjąć jedną kapsułkę 10 lub 15 mg. Stosując lek około południa można uniknąć przykrego odczucia głodu w godzinach wieczornych i objadania się przed snem. Adipex Retard to lek w formie o przedłużonym działaniu. Lek uwalniany jest z kapsułki powoli, więc nie działa szybko jak standardowa tabletka czy kapsułka, ale utrzymuje się na stabilnym poziomie ok 12 godzin. Czas, w którym ujawnia się działanie to około 3 godziny. Z tego wynika, że Adipex Retard należy przyjąć najpóźniej około godziny 12, gdzie efekt ujawni się koło godziny 15 i będzie trwał do późnych godzin wieczornych.

Adipex i Meridia to dwa najbardziej kontrowersyjne leki na odchudzanie, które pomimo wrastającej liczby negatywnych opinii stają się coraz popularniejsze. Od pewnego czasu dołączyły do nich tabletki UltraSlim, których skuteczność dorównuje legendarnym środkom zawierającym w swoim składzie sibutraminę. Od momentu zakazania sprzedaży obu preparatów na terenie kraju to UltraSlim został okrzyknięty zamiennikiem Meridii i Adipexu, UltraSlim zyskuje wzrastające rzesze zwolenników ponieważ jest bezpieczny i nie wywołuje efektów ubocznych oraz nie wymaga recepty lekarskiej. Dzięki temu jest łatwo dostępny oraz nie wzbudza. Czy to możliwe, by istniał preparat równie skuteczny jak Adipex i Meridia, ale bezpieczniejszy i zdrowszy dla organizmu? Jeśli tak, jest to zapewne spełnienie marzeń wszystkich tych, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy.