Diety oczyszczające

Diety oczyszczające są polecane do krótkiego stosowania (od jednego dnia do jednego tygodnia). Ich głównym zadaniem jest usunięcie z organizmu toksyn powstałych po okresach spożywania dań naszpikowanych konserwantami, tłuszczem i cukrem. Zwolennicy diet oczyszczających uważają także, że niwelują negatywne skutki stresu dla naszego ciała. Organy wewnętrzne, które przede wszystkim regenerują się w wyniku diety oczyszczającej to wątroba i nerki. Dieta oczyszczająca jest dobrym pomysłem do zastosowania podczas urlopu, albo po okresie świątecznego obżarstwa. Lepiej nie stosować jej, gdy oczekujemy od organizmu wysiłku umysłowego lub fizycznego, gdyż istnieje możliwość pojawienia się osłabienia czy bólów głowy. Należy pamiętać, by podczas stosowania diety oczyszczającej nie stosować używek, także dlatego, że picie kawy, herbaty lub alkoholu oraz palenie papierosów mija się z ideą oczyszczania organizmu z toksyn. Dieta oczyszczająca sprowadza się do ograniczenia ilości węglowodanów, tłuszczu i białka na korzyść warzyw, owoców, nabiału, pieczywa razowego i chrupkiego. Wśród diet oczyszczających można wyróżnić dietę oczyszczającą sokową, dietę oczyszczającą owocową lub warzywną i dietę indiańską. Dieta sokowa trwa jeden dzień. Osoba, która się na nią zdecyduje w dowolnej ilości może pić soki owocowe lub warzywne. Soki muszą być świeżo wyciśnięte i oczywiście nie mogą zawierać białego cukru. Obowiązkowe soki to soki z buraków i kapusty ze względu na ich właściwości oczyszczające. Godne polecenia są także herbatki z mniszka lekarskiego i pokrzywy oczyszczające wątrobę i nerki. Dieta oczyszczająca owocowa lub warzywna może trwać do trzech dni. W ciągu dnia należy spożyć od sześciu do ośmiu posiłków. Warzywa i owoce powinny być świeże i spożyte w ilości od kilograma do półtora. Uzupełnieniem warzyw i owoców muszą być płyny, najlepiej soki owocowe lub warzywne. Można też pić wodę mineralną. Dieta indiańska trwa cztery dni. Pierwszego dnia jemy owoce i soki. Drugiego piejmy jedynie herbatki. Do wyboru mamy takie zioła jak mięta, pokrzywa, bratek, rumianek, krwawnik.

Trzeciego dnia spożywamy surowe warzywa i warzywa gotowane w zupie lub na parze. Czwartego dnia jemy buliony ze świeżych warzyw. Bardzo restrykcyjną formą diety oczyszczającej jest głodówka, podczas której jedynie przyjmuje się wodę lub ziołowe napary. Głodówkę można stosować przez dzień, niektórzy za skuteczniejszą uznają głodówkę siedmiodniową. Należy pamiętać zarówno o przygotowaniu organizmu do głodówki (rezygnacja z kawy i mięsa), a w przypadku głodówki siedmiodniowej także o powolnym przestawianiu organizmu na zwykłą dietę.

Diety oczyszczające mimo że same w sobie są bardzo zdrowe i przynoszące znaczną poprawę samopoczucia i wyglądu (znika uczucie ciężkości, obrzęki pod oczami, skóra nabiera jędrności), to mogą być stosowane przez osoby zdrowe, nie chorujące na schorzenia układu pokarmowego, moczowego, nie skarżące się na dolegliwości ze strony układu krążenia. Także kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny odłożyć stosowanie diet oczyszczających na później.