Powody przybierania na wadze

Przybieranie na wadze może być strasznie frustrujace i często powiązujemy to z naszym obżarstwem. Jednak mogą być też inne przyczyny tycia nawet jeśli regularnie ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz.

Dlaczego wystepuje zjawisko tycia?

Jest mnóstwo przyczyn z powodu których zaczynasz przybierać na wadze. Najlepiej znany to przejedzenie. Jednak jest wiele innych przyczyn tycia na przykład:

Stany medyczne

Dla wielu ludzi główną przyczyną przybierania na wadze jest ich stan medyczny. Może być tak, że właściwą przyczyna tycia są medyczne problemy jak cukrzyca albo inna poważna choroba. Jest znacznie więcej medycznych powodów tycia niż większości ludzi się wydaje.

Podczas gdy problem z tarczycą jest często wymieniany jako wymówka dla nadmiernej wagi, mogą one być często czynnikiem który reguluje metabolizm naszego ciała. Pewne zródła donoszą, że być może prawie 10 % kobiet ma w pewnym stopniu problemy z tarczycą. Inne medyczne stany jak menopauza i inna hormonalna nierównowaga mogą mieć wpływ na waszą wage.

Może być tak, że ostatnio brałeś nowe lekarstwa i są one odpowiedzialne za przybieranie na wadze. Pigułki antykoncepcyjne na przykład są znane z tego, że po ich zażyciu przybiera się na wadze więc jeśli je zaczęłaś brać może warto je odstawić.

Pigułki antykoncepcyjne to nie jedyny środek przez, który przybywa ci kilogramów, sterydy i inne podobne medykamenty mogą prowadzić do niechcianych kilogramów. Pewne choroby takie jak astma są często zwalczane sterydami, które prowadzą do nadwagi.

Inne medykamenty również mogą powodować tycie, więc jeśli zacząłeś niedawno coś zażywać zawsze lepiej porozmawiać z doktorem. Będzie on w stanie podać ci dokładną analizę i zobaczysz czy przyczyna tycia faktycznie jest spwodowana twoim stanem medycznym czy środkami medycznymi, które bierzesz.

Może ci brakować niezbędnego tłuszczu

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich diecie potrzeba im tłuszczu. Nie wszystkie tłuszcze są złe i jedzenie takie jak ryba czy olej z oliwek zawierają te niezbędne tłuszcze, których nasze ciało potrzebuje. Te tłuszcze, często znane jako tłuszcz Omega 3 znajdujace się w rybach, mogą zmniejszyć cholesterol i obniżyć ryzyko występowania artretyzmu i problemów ze stawami.

Zaleca się by 33% spożywanych kalorii były tłuszczem i nie więcej niż 10% powinno być tłuszczem nienasyconym z powodu podwyższonego ryzyka takiego jak wzrastajaca ilość cholesterolu z jedzenia zawierajacego dużo niezdrowego tłuszczu.

Jeśli nie spożywasz wystarczająco dużo “dobrych” tłuszczów takich jak Omega-3 możesz skończyć mając chęć na tłuste jedzenie i wtedy poddajesz się i przybierasz na wadze. Więc upewnij się, że zrobiłes zapasy dobrego” tłuszczu i dodaj je do diety.

Alergia na jedzenie

Inną powszechna przyczyna tycia jest alergia na pewne jedzenie. Najczęściej alergie są spowodowane jedzeniem nabiału i orzechów. Oczywiście pewne alergie mogą być śmiertelne ale w wielu przypadkach jedzenie sprawia, że tyjesz i masz mdłości. Warto więc pójść do doktora i zrobić test na alergie by przekonać się czy faktycznie jesteś na coś uczulony.

Rzucenie palenia

Wielu ludzi, których próbuje polepszyć swój styl zycia rzucając palenie zauważają, że ich waga idzie w góre po zrobieniu tego. Często jest to po prostu spowodowane zastąpieniem papierosów przekąskami, ale mogą być tego również inne przyczyny.

Niewielu ludzi zdaje sobie sprae z tego, że palenie spala kalorie, do 200 kalorii dziennie dla nałogowego palacza. W dodatku zmniejsza apetyt, wiec palacz odczuwa mniejszy głód.

Ponieważ papierosy spalają kalorie i są środkiem stymulujacym, przyspieszają twój metabolizm, więc gdy je rzucisz jest wiele przyczyn dla, których przybierasz na wadze.

Przyczyny emocjonalne

Twoje emocje oczywiście mają wpływ na to jak się czujesz. Jeśli czujesz się przygnębiony, jedzenie może być często świetną pociechą. Niestety bardzo często sięgamy po “złe” jedzenie.

Jedzenie takie jak czekolada, cukierki, czipsy i smażone jedzenie może sprawić, że poczujemy się lepiej, ale nie jest dobre dla naszego zdrowia. To często prowadzi do spadkowej spirali, jesz bo czujesz się zle i to sprawia, że czujesz się jeszcze gorzej bo wiesz, że jedząc takie jedzenie przybedzie ci kolejnych znienawidzonych kilogramów.

Jedzenie na poprawe samopoczucia to jedyny spsób by twoje emocje przyczyniły się do tycia, leki antydepresyjne również mogą mieć wpływ na twoje ciało i metabolizm i prowadzic do przybierania na wadze.

Menopauza i wiek

Menopauza to trudny okres w życiu każdej kobiety i jednym z symptomów powszechnych dla wielu kobiet jest to, że przybierają na wadze w szczególnie w okolicy talii i bioder.

Hormony i tkanka tłuszczowa są powiązane z twoim metabolizmem, apetytem i systemem trawiennym i nierównowaga albo radykalne zmiany poziomu wewnątrz tego systemu mogą prowadzić do drastycznego przybierania na wadze.

Zmiany w poziomie hormonów nie są jedynymi przyczynami tycia podczas tego etapu waszego zycia, starzenie się także prowadzi do przybierania na wadze zarówno u kobiet i mężczyzn.Z wiekiem nasz metabolizm zwalnia i nasz system trawienny ma większe trudności z właściwym przerabianiem naszej żywności.

Pewne badania pokazują, że regularny biegacz w świetnej formie, musi biegać dodatkowo 1.4 mili więcej na tydzień każdego roku by zahamować zmiany w tempie jego metabolizmu. Z powodu zmain w szybkości metabolizmu i tendencji naszrego ciała, które z wiekiem zmniejsza mase mięśni i zwiększa ilośc tkanki tłuszczowej z tego wynika, że pozostanie z idealną wagą pomimo starzenia może być cieżką walką.

Stres

Większość z nas powie, że stres może być przyczyną utraty kilogramów z powodu nieregularnych posiłków, braku apetytu. Jednak efekt przeciwny jest również często prawdziwy. Hormony stresu takie jak kortyzol mogą zablokować spadek wagi i nawet przyczynić się do jej przybycia.

Ciało może czasami interpretować stres w każdej formie ( emocjonalnej, fizycznej czy nawet powiązanej z dietą) jako stan głodu. Kiedy to się dzieje ciało automatycznie zamienia kalorie ile się tylko da w tłuszcz nawet jeśli jesteś na diecie.

W ekstremalnych przypadkach, często powiązanych z dieta yo-yo i bogate w weglowodany i ubogie w tłuszcz diety to może prowadzić do insulinowego oporu i ciało gromadzące wszystkie kalorie jako tłuszcz i pomimo tego komórki są pozbawione składników odżywczych.

Powyżej jest kilka przyczyn z powodu których możesz przybierać na wadze. Ogólnie biorac jeśli cię to martwi rozmowa z lekarzem może pomóc. Zrobią serie testów i zobacza jaka jest właściwa przyczyna twojego przybierania na wadze.

Powyżej jest tylko kilka przyczyn z powodu, których możesz tyć. Twoje emocje również mogą odgrywać w tym wielka role, kiedy mamy tendencje to przejedzenia czy spożywania niezdrowej żywności kiedy jesteśmy smutni, przygnębieni albo zdenerwowani. Również zmęczenie zachęca cię do jedzenia niezdrowych rzeczy. W sumie jeśli martwisz o swoje zdrowie rozmowa z doktorem może ci pomóc. Zrobią serie testów i zobacza jaka jest właściwa przyczyna twojego przybierania na wadze.

Aby znalezc wiecej informacji dot. zdrowego i bezpiecznego odchudzania sprawdź

Thermacuts™