Rodzaje sportu

Wiele sportów jest sportami należących do dyscyplin występujących na olimpiadzie. Sporty nieolimpijskie to na przykład ringo, sport elektroniczny. Do sportów indywidualnych możemy zaliczyć alpinizm, atletyka, fitness, kulturystyka, trójbój siłowy. Alpinizm to turystyka wysokogórska, polega na zdobywaniu trudno zdobytych szczytów, ścian. Wiele jest sportów, sportem jest również bieg na orientację, bieg przełajowy, biathlon letni, footbag. Do gimnastyki zaliczyć można aerobik sportowy, gimnastykę akrobatyczną, golf, minigolf. Jeździectwo może być wielorakie. Należą do tej dyscypliny jeździectwo typu powożenie, rajdy długodystansowe, rodeo, western riding, woltyżerka, skikjoring. Kolarstwo to uprawianie jazdy rowerem dla sportu Lu turystyki, może być kolarstwo artystyczne, cyklotrial, kolarstwo górskie, zjazdowe, klasyczne, przełajowe. Łucznictwo należy do sportów indywidualnych, może być również polowe. Łyżwiarstwo, narciarstwo na trawie, szybkie to również sporty indywidualne. Jakie są inne popularne sporty? Jest ich wiele, mogą to być na przykład przeciąganie liny, psie zaprzęgi, skiboby, snowkiting, skateboarding. Do sportów celowniczych zaliczyć można kręgle- jest to gra polegająca na przewróceniu dziewięciu figur za pomocą kuli rzucanej z pewnej odległości. Sporty ekstremalne to takie jak: wspinaczka- wspinanie się na szczyty górskie przy użyciu odpowiedniego wyposażenia. Skialpinizm, bungee jumping, spływy sportowe, rajdy przygodowe. Sportu lotnicze z kolei to akrobacja lotnicza, baloniarstwo, lotniarstwo, motolotniarstwo, paralotniarstwo, lotnictwo precyzyjne, spadochroniarstwo- lotnicza dyscyplina wojskowa lub sportowa, obejmuje kilka konkurencji skoków spadochronowych. Szybownictwo- to latanie na szybowcach. Modelarstwo lotnicze i kosmiczne, sporty łowieckie, myślistwo sportowe, wędkarstwo sportowe. Sporty motorowe to rajdy motocyklowe, samochodowe. Rajdy samochodowe to na przykład: Champ Car, Formuła 1, Formuła GP2, Formuła2, Formuła 3000, Formuła Indy, Formuła Renault. Sporty motorowodne to narciarstwo wodne, wakeboarding, wyścigi łodzi motorowych, wyścigi skuterów wodnych, sport żużlowy, trawl motocyklowy. Sport to też gry umysłowe, zwane są sportami umysłowymi, należą do nich gry karciane, brydż, poker, tysiąc, gry planszowe takie jak: go, scrabble, szachy, warcaby.

W sportach walki jest już dużo większy rozbieg. Należą o nich: siłowanie na ręce, boks tajski, boks birmański, grappling, aikido, brazylijskie jiu-jitsu, glima, jujitsu, Luta live, sambo, ssirum, submission fighting, sumo, zapasy mongolskie, iaido, jodo, karate, kendo, kick-boxing, semi contact, savate jak widać jest tu dużo nie znanych nazw, dość skomplikowanych. Gry zespołowe to takie jak brydż, airsoft, camogie, fistball, futball amerykański, australijski, irlandzki, kanadyjski, goalball, hokej, bany, hokej halowy, skater hokej, hokej na rolkach, unihokej, hurling. Jest wiele sportów związanych z piłką. Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów.

Jest to gra sportowa, uczestniczą w niej dwie drużyny zazwyczaj mężczyzn, starają się w określonym czasie zdobyć jak najwięcej bramek, przez wbicie do bramki piłki. Piłka ręczna to z kolei gra sportowa polegająca na wrzuceniu piłki do bramki, używa się w tej dziedzinie rąk, a nie nóg. Piłka wodna z kolei to gra sportowa rozgrywana w basenie przez dwie drużyny pływackie, zawodnicy starają się wrzucić piłkę odbijaną do bramki przeciwnika. Siatkówka to odbijanie piłki rękoma, wygrywa ta drużyna, która pierwsza zdobędzie 25 punktów. Punkt zdobywa ta drużyna, która odbije piłkę, a drużyna przeciwna nie obije jej.